Pozycjonowanie na Śląsk: jak to zrobić?

Nie od dziś wiadomo, że widoczność w wyszukiwarce to kwestia podstawowa dla niemal każdego biznesu. Szczególnie, jeśli rozwijamy firmę w sektorach bardzo konkurencyjnych, w których marki walczą z innymi o swój kawałek tortu. Aby ten kawałek dostać, trzeba nie tylko wyróżnić się komunikacyjnie, ale przede wszystkim sprawić, by ten komunikat docierał do naszych odbiorców. Działania SEM to bardzo sprofesjonalizowana dziedzina marketingu, dlatego wpisując w wyszukiwarkę „pozycjonowanie Śląsk i planując podbój internetu na własną rękę, niewiele możemy osiągnąć.

Nie oznacza to, że dobre chęci się nie liczą. Poniższy krótki przewodnik ma za zadanie przybliżenie kilku głównych pojęć związanych z pozycjonowaniem oraz zasad, według których pozycjonowanie należy wdrażać.

Na czym polega pozycjonowanie?

Pozycjonowanie nie polega na stworzeniu reklam internetowych, ani na szybkiej akcji promocyjnej. Pozycjonowanie to strategia, mająca na celu zwiększenie widoczności naszej firmy w sieci. Aby to osiągnąć, nie wystarczy jedynie wiedza – potrzebne jest także doświadczenie. Pozycjonowanie to szereg działań wymagających odpowiedniego czasu, który z perspektywy przedsiębiorcy jest często dużą inwestycją. Skąd takie założenia?

Co to jest optymalizacja?

Pozycjonując się w sieci, staramy się umieszczać w niej takie treści, by były jak najbardziej poręczne i adekwatne dla robota Google. To on, analizując dostępne dane, hierarchizuje zasoby internetowe i układa je w kolejności, która będzie jak najbardziej przydatna dla użytkownika. Sposób hierarchizacji, czyli użyteczność danych i rodzaj wspieranych treści są publikowane na oficjalnym blogu Google. Pozycjonujący wykorzystują tę wiedzę i wdrażają ją, działając na dwóch głównych polach:

 

  • starając się zwiększyć popularność danej strony

  • starając się odpowiednio przygotować treść na danej stronie

 

Dodatkowo, optymalizacja zakłada poprawę przygotowanie struktury strony, kodu, wyeliminowanie błędów i poprawę jej parametrów, gdyż wszystko to wpływa na pozycję strony w internecie.

Jak długo trwają działania SEO?

Siłą rzeczy, odpowiednie przygotowanie contentu i struktury naszej strony, a także liczby odnośników do niej, muszą trochę potrwać. Podobnie jest później, po osiągnięciu wybranej pozycji w internecie. Pozycjonowanie  to nieustanny proces, ponieważ zmieniają się algorytmy Google i rośnie nowa konkurencja. Zatem zasady, które jeszcze 2 lata temu pojawiały się w internecie (i obowiązywały) po wpisaniu w wyszukiwarkę pozycjonowanie Śląsk, teraz przestały być aktualne.

Podsumowanie

Decydując się na jakiekolwiek działania marketingowe, warto wziąć pod uwagę, że widoczność w sieci to podstawa. Rosnąca liczba internautów jest jednak adekwatna do rosnącej konkurencji. Rzadko zdarza się, że okazujemy się bezkonkurencyjni, albo jedyni w swojej kategorii w danym regionie. Stąd wzrastają poszukiwania odpowiedzi na pytania o pozycjonowanie Śląsk, pozycjonowanie małopolska, pozycjonowanie pomorze itd. To właśnie od tych działań zależy ilość kontaktów czy wejść na naszą stronę z poziomu wyszukiwarki.